top of page

EDİNBURG  GEZİ NOTLARI

Edinburg  da şehir içi Ulaşim

Edinburg da şehir içinde çalışan tramway lar la birlikte otobüs en iyi ulaşım aracıdır.Edinburgda apartman dairesi göremeyeceğiniz insanların hepsi adeta saray larda yaşayan bir şehri herhangi bir araçla gezmek istemezsiniz her cadesinde her sokakığı tarih kokan bir şehir, yürüyerek gezilir bence hiç araç kullanmayın kendinizi edinburg sokaklarına bırakın ve gerisini size sokaklar anlatsın.

Edinburga  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Edinburga direk uçuşlar bulunmaktadır.İstanbuldan yaklaşıl 4 saatlik bie uçuşla ulaşılabildiği gibi Londra akltarmalıda gidebilirsiniz-Londra-Edinburg 45 Dakila sürmektedir.

Edinburgda da Konaklama

 Dünyanın En çok ziyaret edilen britanya şehri olan edinburgda farklı seceklerde her bütceye uygun otel,motel,Hostel ve Marka otellerde konaklama yapabilirsiniz.

İskoçya da ne yenir ne içilir?

 

İngiltere gibi, bugün İskoçya'daki yemekler, İngiliz, İtalyan, Hint ve Çin gibi pek çok kültürden etkilenerek geniş mutfak mozaik i oluşturur.İskoç sofrasında bol miktarda et vardır.İskoçların yerel yemekleri arasında deniz ürünleri de vardır. Bunlardan en meşhuru isli mezgit balığı. . Tuzlanarak bekletilen balıklar sonrasında yoğun ısı ve duman eşliğinde pişirilmektedir. Haydi birlikte İskoç mutfağının ünlü yemeklerini tanıyalım.

Haggis

Ciğer sarması ve sucuk arası bir lezzet topu diyebileceğimiz haggis, kuzu yürek, ciğer ve akciğeri, soğan, yulaf ezmesi ve baharattan yapılıp bağırsağa doldurulur.

Fırında üç saat kısık ateşte piştikten sonra yanında patates püresi ve bir kadeh viskiyle servis edilir.

Cock a Leekie

Pırasa, tavuk ve patates karışımıyla yapılan bir tür çorbadır. İskoç mutfağında çorba konusunda alternatif çoktur. Partan bree adı verilen kremalı yengeç çorbası, Cullen skink adı verilen tütsülenmiş balıktan yapılan çorba gibi pek çok çeşidi vardır.

Angus eti

İskoçya’nın dünyaca ünlü olmuş Aberdeen Angus adı verilen sığırı vardır. Gitmişken bu hayvanın etini, özellikle de bifteklerini mutlaka tadın.

 Cranachan

Çikolata ve orman meyveleriyle yapılan kremalı tatlı Cranachan ünlü bir tatlı türüdür. Abernethy adı verilen bisküvisi ve kuru meyveli turta türü olan Ecclefechan deneyebileceğiniz diğer tatlı türleridir.

angus.jpg

Cheddar Peyniri:

Hayvancılığın yaygın olduğu Edinburgh ve İskoçya’da peynir çeşitleri de ünlüdür. Özellikle çedar peyniri dünyaca ünlü bir peynir cinsidir

Whiskey

İskoçların “ab-ı hayat”, yani yaşam suyu dedikleri viski, 1400’lü yıllardan beri ülkenin en gözde içkisi olmuş, ülkenin dört bir yanı damıtımhaneler tarafından sarılmıştır. Özellikle muhteşem doğasıyla insanı büyüleyen Glen bölgesinin damıthanelerini (ör. Glenfiddich, Glenlivet, Glenmorangie) görmeden dönmeyin.

EDİNBURG DA GEZİLECEK YERLER

İskoçya hakkında küçük bilgi:

İskoçya'nın tarihi büyüleyici ve karmaşıktır; Romalı askerler, Vikingler, asil klanlar, güçlü yönetici monarklar ve hatta aydınlanmış filozoflar var.

İskoçya, yaşamı boyunca olağanüstü bir büyüme ve değişim geçirmiş; birçok kez işgal edilmiş ve yerleşmiş  kültür ve topluma büyük katkılar sağlayan bir yerdir

İskoçya'nın büyüleyici tarihindeki en önemli anları vurgulayan binlerce yıllık insanları ve etkinlikleri keşfedelim.

 

 

 

 

 

Tartan ve Kilt:

Geleneksel olarak yünden dokunan ekose desenli kumaşa tartan denir. İskoçya'daki her klanın kendi tartan deseni vardır. Tartandan atkı, şal, battaniye de yapılsa da en tipik kullanımı kilt'tir.

Kilt, erkeklerin düğün, tören, Highland Games gibi resmi durumlarda giydikleri, diz boyunda bir kumaştır. Etek olduğu düşünülse de etek değil daha ziyade peştamal gibidir. Kilt'in üstüne süsleme olarak kemer ve kese, altına ise yine ekoseli yün çorap giyilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gayda:

1400lü yıllardan itibaren İngiliz ordusunda askeri amaçlı kullanılmaya başlayan gayda, yıllar içinde İskoç halkı tarafından çok sevilmiş, bugünkü yaygın kullanımına ulaşmıştır.

Tek başına bir gaydayı dinlemek belki sıkıcı olabilir, ama yüzlerce gaydadan oluşan bir bando çalmaya başladığında inanın yüz metrelerce uzaktan tüyleriniz diken diken olmaktadır

​​

kale edinburg.jpg

Edinburgh Kalesi

 

Edinburgh Kalesi, Edinburgh, İskoçya şehrinde Castle Rock'da yer almaktadır. Castle Rock, 340 milyon yıl önce patlayan bir yanardağdan sonra oluştuğu söylenmektedir. Kayalıkta bulunan ilk kale "Anaokulu Kalesi" olarak biliniyordu. Efsaneye göre, kalenin bir tanesi Morgan le Fay olan "Dokuz Analer" için bir türbe olmuştu. 

Castle Rock, yüzyıllardır askeri üs ve kraliyet ikametgahıydı. Bununla birlikte Edinburgh Kalesi olarak bilinen yapı, 12. yüzyılda İskoçya'nın Saint Margaret oğlu David I tarafından inşa edilmiştir.  

İngiliz ve İskoç monarşileri arasındaki gerginlik neredeyse daima Edinburgh Kalesine odaklanmıştır. Kaleyi elinde tutan, Edinburgh şehri ve dolayısıyla İskoçya'nın tamamında egemenlik yaptı. Sonuç olarak, kale neredeyse sürekli kuşatma altındaydı.  

Museum of Scotland

Ulusal Müze, eski İskoçya Antik Kenti Müzesi'nin koleksiyonlarını içerir. İskoç arkeolojik buluntularının ve ortaçağ nesnelerinin ulusal koleksiyonlarının yanı sıra, müze, jeoloji , arkeoloji , doğal tarih , bilim, teknoloji, sanat ve dünya kültürlerini kapsayan eserleri içerir. 2011 yılında yeniden açılan 16 yeni galeri, yüzde 80'i daha önce sergilenmemiş olan 8000 nesneyi içeriyor.Daha dikkat çekici sergilerden biri, bir yetişkin hücreden bir memelinin ilk başarılı klonu olan koyun Dolly'nin doldurulmuş cesedidir . Diğer önemli noktalar arasında, Eski Mısır sergileri, Elton John'un abartılı kıyafetlerinden biri ve Millennium Clock adlı geniş bir kinetik heykel bulunuyor. Okul taraflarıyla uzun yıllardır en sevilen bir İskoç icadı The Maiden , giyotinin erken bir şeklidir.

Calton Hill

 

 Edinburgh'un ana tepelerinden biridir ve şehir merkezinde bulunmaktadır. Atina'nın akropolisinin silüetinin üzerinde durduğu açıktır.Akropolis aslında bitmemiş bir anıt - orijinali "Ulusal Anıt" olarak anılır. Napolyon'un Waterloo'daki yenilgisinden bir yıl sonra 1816'da başlayan Napolyon Savaşlarında ölenlerin anısına atina'daki Parthenon'un bir kopyası olması amaçlanmiştır.Calton  tepesi, çimenlik yamaçları ve şehrin panoramik manzaralarını (ana alışveriş caddesi) ve Edinburgh Kalesi'  genellikle sakin bir yerdir.

St Giles' Cathedral

St Giles Katedrali, Edinburgh'un tarihi Şehir Kilisesi'dir. 
Ünlü tacı ile Edinburgh Kalesi ve Holyroodhouse Sarayı arasındaki Royal Mile üzerinde durmaktadır..

Edinburgh'un High Kirk olarak da bilinir, Presbyterianizm Ana Kilisesi'dir 

scott anıtı /scott monument

  Scott Monument, İskoç yazar Sir Walter Scott'un Viktorya dönemi gotik bir anıtı. Bu, dünyadaki bir yazarın en büyük anıtıdır. Edinburgh'daki Princes Street Gardens'da, Princes Caddesi'ndeki Jenners mağazasının karşısında ve Scott'ın adını taşıyan Edinburgh Waverley Tren İstasyonu'nun yanında duruyor.

Old Town, Edinburgh

 Old Town (İskoçlar: Auld Toun), İskoçya'nın başkenti Edinburgh'un en eski bölümüne halk tarafından verilen isimdir. Alan, ortaçağ sokak planının ve Reformasyon dönemi binalarının çoğunu korumaktadır. 18. yüzyıl New Town ile birlikte, korunan UNESCO Dünya Mirası Listesi'nin bir parçasını oluşturmaktadır.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:999

Polis:999

Yangın:999

 PARA BİRİMİ:

İskoçya para birimi Sterlindir.GBP

SAAT:

Türkiye ile İskoçya    arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır İskoçya Türkiye'den 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili İngilizce dir.

Vize

İskoçya Bordo Pasaport sahiplerine İskoçya vizesi istemektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri de vize almak zorundadırlar.,

Schengen vizesi Britanyada kabul Edilmemektedir.

bottom of page