top of page

PRİŞTİNE  GEZİ NOTLARI

autobusat18042017.jpg

 Priştinede de şehir içi Ulaşim

priştine de şehir içi ulaşım Otobüsler ,taksiler ve bisiklet ile yapılır.7 Nolu Otobüs hattı ile  şehrin her yerini Gezebilirsiniz.

 

 

 

Priştineye  e  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Priştiniye  e direk uçuşlar bulunmaktadır.İstanbuldan yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla ulaşılabildiği gibi Farklı Kombinasyonlar kullanarak da gidebilirsiniz.Ayrıca Özel arabanızla yada İstanbul dan Kalkan Otobüslerlede Ulaşabilirsiniz. Fakat Schengen vizesi almak zorunda kalabilirsiniz.Bunu da gözardı etmeyiniz.

Priştine de Konaklama

Priştinede de farklı seceklerde her bütceye uygun otel,motel,Hostel ve Marka otellerde konaklama yapabilirsiniz.Ayrıca Daire kiralayabilirsiniz.Ucuz bir şehir olduğu için Çok de Bütçenizi sarsmadan  İyi tesislerde konaklama şansına sahip olursunuz.

Kosovada ne yenir

Priştine  de  ne yenir ne içilir?

 

Kosova mutfağı daha çok orta avrupa mutfağından etkilenmiştir.Osmanlı izlerinide kaybetmemişlerlerdir.Kosova’da da hamurla ve et ile yapılan yiyecekler ön plana çıkar ve sofraları süsler. Yöresel börekler tatlılar, pasta ve çörekler, ilden ile meşhur olan bin bir emek ürünler bunların güzel örnekleri olarak karışımıza çıkıyor. Etle yapılan yiyecekler arasında fırın ve tava usulü yoğun bir şekilde kullanılmakta, özel günlerde ve misafirler için ikramlıklar ön plana çıkarılmaktadır.Hamur şlerinde İnanılmaz yetenekldirler.

Patates salatsı

Patates salatası biz türkleinde çok sevdiği bir salat türüdür.Haşlanmış patateslerin soğan ve yeşilliklerle Tatlıdırılark yapılan patates salatası kosavaların vazgeçemediği bir yemek dir.

Pljeskavica

Bir çeşit Kosava köftesidir.İçine biber baharat peynir ileve edilerek tatlandırılır.

Lahana salatası

lahana salatası, temel olarak salata sosu, genellikle salata sosu veya mayonez gibi ince kıyılmış çiğ lahana içeren bir salatadır. Vinaigrette ile hazırlanan lahana salatası, dekapajla verilen uzun ömründen faydalanabilir.

Börek

Balkan meşhur hamur işi yemeğidir hemen hemen her balkan şehirlerinde yapılmaktadır.Peynirli,Kıymalı,Patatesli,Ispanaklı çeşitleri bulunmaktadır.

Trileçe Tatlısı

Balkanların  Dünya mutfağını sunduğu en meşhur tatlısıdır.Bu kelime İspanyolca "üç süt" anlamına gelen "tres leches"gelmektedir.Un süt ve şeker ile yapılır.

Rakija

Kosovaya gdilirde Takija içilmezmi.Balkanların rakısıdır.Alkol oranı yüksek olduğundan fazla içilmemesi önerilir fena çarpar haberiniz olsun.

PRİŞTİNE DE GEZİLECEK YERLER

Kosova  Hakkında Bilgi

 Resmi olarak Kosova Cumhuriyeti olan Kosova, orta Balkan Yarımadası'nda karayla çevrili bir ülkedir. Şubat 2008'de Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti ve Kosova Cumhuriyeti oldu. 10.887 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Ülkenin başkenti Priştine'dir. Resmi dilleri Arnavutça ve Sırpçadır. Euro resmi para birimidir. Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'ı kapsayan dört sınır ülkesi bulunuyor.

74_big.jpg
Newborn Anıtı
34_Prishtënë_-_Katedralja.jpg
Rahibe terasa kilisesi
KV-Pristina-National-Library-of-Kosovo.j
Kosova Kütüphanesi
clintonrapidcity.jpg
Clinton Heykeli
Harta_kosovës.jpg
Kosova haritası
kofte-11776.jpeg
Kosavada Ne Yenir
pristine-gece-sehir.jpg
Imperial Mosque
pristina-imperial-mosque-L.jpg
Imperial Mosque
germia.jpg
Germia Park
National_Museum,_Prishtinë,_Kosovo.jpg
Kosovo Museum
museum-of-illusions-in.jpg
Illusium
night life.jpg
Priştine Gece hayatı
Newborn Anıtı

 New Born Anıtı

17 Şubat 2008'de Kosova Cumhuriyeti hükümeti Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti ve bu anıtı açıkladı. Orijinal anıt, Avrupa Birliği renklerini temsil eden mavi bayraklı, parlak sarı renktedir.Arnavut dilinin baskın olduğu bir ülkede tek bir İngilizce kelime olan “Yenidoğan” yeni bir ülkenin doğuşunu, olumlu çağrışımlarını ve modern, demokratik bir Kosova potansiyelini temsil ediyor. 

İmperial Mosgue

İmperial Mosgue

Yerli halkın dediği gibi 'imparatorluk camisi', 1461’de Fatih’in Mehmed’in emri üzerine inşa edildi ve Avusturya-Macaristan döneminde Katolik kiliseye dönüştürülmüş olmasına rağmen, II. en önemli cami. Minare, 1955'teki deprem sırasında çökmüş ve yeniden inşa edilmiştir.

Rahibe terasa Kilisesi

Rahibe Terasa Kilisesi

Azize Rahibe Teresa Katedrali, Kosova'nın Priştine şehrinde yer alan Katolik Kilisesi katedrali. 2007 yılında, Kosova Hükûmeti tarafından bina için planlar hazırlanmıştır. Katedral Arnavut-Hint Katolik rahibe ve misyoner Rahibe Teresa'ya adanmıştır.

Germia Park

Germia Park, Priştine şehrinin doğu kesiminde yer alan büyük ve güzel bir parktır.

Sonsuz ormanları, iyi bakımlı yolları, temiz havası ve şehre yürüme mesafesi onu sessiz ve güzel bir öğleden sonra veya hafta sonu geçirmek için çekici bir yer yapar.

Ayrıca, parkın girişinde büyük bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Kayak, kış aylarında gerçekleştirilebilecek başka bir aktivitedir, ancak kayak teleferiği veya başka tesisler maalesf yoktur.

Germia Park
Kosova Kütüphanesi

Kosava Kütüphanesi

Çok sıradışı bir yapıdır.. Pek çok kütüphane insanları içeriye sokmaya çalışırken, Priştine halk kütüphanesi okuryazarlığı teşvik etmek için pek çekici bir görüntü Vermemektedir.Dev bir hapsaneyi anımsakmaktadır.

Bu bina 1986 yılında tamamlanmıştır. Kütüphanenin misyonu, Kosova'nın belgesel ve entelektüel mirasını toplamak, korumak, tanıtmak ve erişilebilir kılmaktır kütüphanenin pek çok bölümünü kaplayan beyaz kubbeler, erkeklerin milli kıyafet şapkalarını andıracak şekilde inşa edilmiş ve kütüphaneyi gelenek ve modernlik arasında çatışmanın ortasında bıramıştır.

Kosava Müzesi

Kosova müzesi

Kosova Müzesi'ne ev sahipliği yapan bu koyu sarı boyayla boyanmış villa, 1898'de Avusturyalılar tarafından Türk ordusu için inşa edildi ve 1975'e kadar Yugoslav ulusal ordusu tarafından kullanılmıştır.Priştinaya yolunuz düşerse Müzelere alakanızda varsa görülmeye değer bir müzedir.

Clinton Heykeli

Clinton Heykeli

Kosavanın bağımsızlığını kazanmasında yardımlarda bulunan clintonanın anısına bu heykel inşa edilmişir.

İllesium

illesium

İllüzyon Müzesi veya İllüzyon, Priştinada açılan fantastik bir müzedir. Amaç, gerçek dünyadan uzaklaşabileceğiniz ve akıl aldatıcı fotoğraflar çekebileceğiniz bir alan yaratmaktır.

Demiryolunda bir treni durdurmak, 5 tane daha kendinizle kart oynamak veya bir odanın tavanında baş aşağı durmak gibi sıra dışı şeyler yapabileceğiniz en az 10 farklı bölümden oluşan iki uzun koridor var. Nerede duracağınızı ve her bölümde nasıl fotoğraf çekileceğini anlamanıza yardımcı olacak bir rehber de bulunmaktadır.

Priştine Gece Hayatı

Priştine  Gece Hayatı

Kosova’da Avrupa Birliği’nin para birimi olan Euro kullanılır. Bundan dolayı fiyatlar nispeten yüksek gelebilir. Lüks bir restoranda akşam yemeği yerseniz, kişi başına 30-40 Euro ödemeniz gerekir. Fakat ucuz olan restoran seçenekleri de vardır ve bu tür yerlerde kişi başı ücret 15 Euro’ya kadar düşmektedir.İsterseniz şık bir restaurant da akşam yemeğinn ardından gece cluplerinde sabaha kadar dans edebilirsiniz.

  • Kosova’nın diğer öne çıkan eğlence mekanları ise şunlardır:

  • Rings

  • Strip Depot

  • Jazz Club 212

  • Why Not

  • Legere

  • Che Bar

  • Taverna Tirona

  • Bon Vivant

Vize
Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:112

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Kosavanın para birimi Eurodur.

SAAT:

Kosova ile Türkiye arasında saat farkı vardır.Kosova  türkiyeden 1 saat ileridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili Arnavutça ve sırpçadır.

Vize

Ülkemiz ile Kosova arasında konsolosluk ilişkileri 13 Ocak 2009 tarihinde imzalanan “Türkiye ile Kosova arasında Vize Muafiyeti Anlaşması” çerçevesinde yürütülmektedir. Sözkonusu anlaşma uyarınca, iki ülke vatandaşlarının 6 ay içinde 90 günlük seyahatleri vizeden muaftır

bottom of page