top of page

Selanikte  Gezilecek Yerler

Selanik Şehir içi Ulaşım

Kentte şehiriçi ulaşımın tamamına yakını belediye otobüsleri aracılığı ile yapılıyor Öncelikle otobüs bilet fiyatları oldukça ucuz. Öğrenci 25 Sent-€, tam ise 50 Sent-€; aynı zamanda aldığınız bir biletle bir saat içerisinde dört defa ücretsiz olarak başka taşıtlara binebiliyorsunuz.Fakat Otobüsler Çok eski Beklentiyi yüksek tutmamamak lazım.

hava.jpg
otobüs.jpg

Selanik e nasıl gidilir?

Selanik e İstanbul dan kalkan Uçaklarlarla 120  dakikalık bir uçuşla direk ulaşılabilği gibi farklı otobüs firmaları ile gidebilirsiniz.

Selanik te Konaklama

İnsanların tatil yapmak için tercih ettikleri yerlerden biri olan Selanik, konaklama tesisleri açısından pek çok seçenek sunmaktadır.her bütçeye Uygun Otel Hostel ve yıldızı Büyük otellede Konaklamak her daim mümkündür.

Selanik Hakkında Küçük Bilgi:

Selanik Yunanistan’ın ikinci en büyük kentidir. Makedonya bölgesinin Yunanistan içinde kalan kesiminin başkentidir. Selanik şehir merkezinde yaklaşık 300 bin kişi yaşamaktadır. Bu nüfus Selaniğe bağlı köyler ve yerleşim birimlerininde eklenmesiyle 800 bin’e ulaşmaktadır.  Selanik Balkanların İstanbul’dan sonra başkent olmayan şehirler arasında en büyük ikinci şehridir. Selanik aynı zamanda Yunanistan’ın ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezidir. Festivaller, hareketli yaşam tarzı ve sanat etkinlikleri sayesinde Selanik Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak tanımlanmaktadır. Selanik zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Antik çağdan, Roma imparatorluğuna, Bizans’tan Osmanlı İmparatorluğuna ve nihayetinde modern Yunanistana kadar aralıksız varlığını sürdürmüş ve bu süreçte hep zengin bir ticaret şehri olmayı başarmıştır.

SELANİK TE GEZİLECEK YERLER

beyaz kule.jpg

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında doğduğu ev günümüzde müze olarak işlev görmektedir. Eski adı Islahhane caddesi günümüzdeki adı Apostolou Pavlou caddesi olan caddede Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkede bulunmaktadı

Beyaz Kule

Beyaz Kule Selanik şehrinin sembolüdür. Sultan II. Murat'ın Selanik'i ele geçirmesinden kısa bir süre sonra inşa edilmiştir. Kulenin kapısındaki yazıtların yazılma tarihi 1535 olarak saptanmıştır. Bazı tarihçiler kulenin Mimar Sinan tarafından tasarlandığını idda etmekle birlikte bu konuda kesin bir veri bulunmamaktadır.

Aya Dimitri Kilisesi

Aya Dimitri Kilisesi, Selanik’te şehrin koruyucusu Selanikli Aziz Dimitri’ye adanmış Bizans devrinden kalma kilise. Erken-Hristiyanlık dönemine ait önemli bir anıt olan yapı, 1491-1912 arasında kilise olarak hizmet vermiştir.

Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi, Selanik ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserleri sergilemek üzere 1962’de kurulmuş müzedir.

Aristotelus Meydanı

selanik'in ana meydanıdır ve şehir merkezinde nikis bulvarı (şehrin kıyısında) üzerinde yer almaktadır.Her kesimden insanın kendine göre her şeyi bulabileceği bir meydandır.alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller vs. hepsini meydan etrafında bulmak mümkündür. meydan gece ise ayrı bir güzelliğe bürünür.
selanik şehri ile neredeyse eş anlamlıdır. çok sayıda miting ve siyasi konuşmalar aristotelous meydanı'nda organize edilir. ayrıca meydan festivaller ve yıllık noel ve karnaval kutlamaları gibi birçok kültürel etkinlikler için de kullanılmaktadır. kent için önemli bir turistik alandır.

Sultan Hortaç Camii

Yorgo Rotundası veya Sultan Hortaç Camii, Selanik’te eski bir Roma yapısının camiye çevrilip geliştirilmesiyle kurulmuş bir dinî yapıdır.

bottom of page