top of page

Telaviv  şehir içi Ulaşim

Taksi

Taksiler, tüm gün hizmet ediyor. Tahmini 25 dakika süren taksi yolculuğu ile havalimanına gidebilirsiniz. Bu yolculuktan sonra mutlaka fiş almanızı öneriyorum. Sherut taksileri ile sabahın erken saatlerinden geceye kadar  yolculuk yapabilirsiniz. Sherut durakları şehrin farklı bölgelerinde genellikle otobüs istasyonlarıyla yan yana bulunmaktadır.

Otobüs

Şehir merkezinde bulunan otobüs duraklarından binebileceğiniz 6 numaralı otobüsler, gece 22:00’ye kadar hizmet veriyor. Sabah ve akşam saatlerinde yoğun bir trafiğe sahip olan Tel Aviv’de, uçuş saatinizi dikkate alarak daha önceden yola çıkmanız gerekebilir. Tel Aviv’de durak isimleri İbranice yazıldığı için rotayı önceden internetten öğrenmeniz faydanıza olur.

Tren

Trenler hızlı olmaları nedeniyle Tel Aviv’de ilk tercih edilen ulaşım aracı. Ancak seferler arasında yarım saatlik bir zaman dilimi olduğu için önceden hareket saatlerini öğrenmelisiniz. Tel Aviv Tren İstasyonu’ndan binebileceğiniz trenler ile havalimanına yolculuğunuz maksimum 12 dakikanızı alıyor.

.

Tel Avive   nasıl gidilir?

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanından Direk gidildiği gibi çeşitli havaya yollarını kullanarak Yada yabancı hava yolları ile Aktarmalı Olarakta 2,5 saatlik bir uçuşla Tel avive Varabilirsiniz.

Tel aviv de  konaklama?

Tel aviv her bütçeye Hitap eden otel,motel,daire ,Hostel ve buna benzer konkalma Tesisleri bulabilirsiniz.Telaviv yönetilme şekli itabarı ile Kuzey,Güney,Merkez,Doğu Batı ve Jaffa bölgelerine Ayrılmıştır.Telaviv in merkezi Tayelet yani şehrin Kalbi burasıdır.Teyalet bölgesinde Konakma yaparsanız Gezilecek yerlere Yürüyerek Gidebilirsiniz.

TELAVİV de GEZİLECEK YERLER

TELAVİV GEZİ NOTLARI

Old Jaffa
Tayalet
Tel a viv sanat Müzesi
independence-hall-museum.jpg
Bağımsızlık Müzesi(İndependance Hall)
yahudi Diaspora Müzesi
Rot Schild Caddesi
HaYarkon-park-pic.jpg
Hayarkon Park
Azrieli Center
Nalaga at Center
Safari Park
Tel_Aviv_ beyaz şehir.jpg
White City
Telaviv Hakkında Bilgi

Telaviv  Hakkında Bilgi

l Aviv, (תֵּל אָבִיב ) Akdeniz'e kıyısı olan, aynı zamanda 376.700 kişilik nüfusuyla İsrail'in en kalabalık şehridir. İsim İbranice baharın tepesi anlamına gelir. 

Tel Aviv-Yafa (İbraniceArapça: تل أبيب, Tal ʼAbīb), veya sıklıkla kullanılan adıyla Tel Aviv, 391.300 kadarlık nüfusuyla İsrail'de bulunan ikinci büyük kenttir. Kent, İsrail'in Akdenizkıyılarında bulunur. Yüzölçümü yaklaşık 51,8 km² kadar olan şehir, ayrıca üç milyonluk Guş Danmetropolündeki en kalabalık ve en geniş kenttir.Tel Aviv, 1909 yılında liman kenti Yafa'nın (İbranice: יָפוֹ, Yafo; Arapça: يافا, Yaffa) bitiminde kuruldu. Zamanla büyüyen Tel Aviv, Yafa'dan ayrılmaya başladı. Bu dönemde bölgede özellikle Araplar yaşamaktaydı. İsrail'in bağımsızlığından iki yıl sonraki 1950 yılına gelindiğinde Tel Aviv ve Yafa, aynı belediyeye bağlandı. 2003 yılında ise kentteki Beyaz KentUNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alındı. 

Tel Aviv küresel bir kenttir. İsrail'in ekonomik olarak merkezi olan kent ayrıca İsrail Borsası'na da ev sahibidir. Ayrıca şehirde birçok şirket ve araştırma merkezleri bulunur. Bunların dışında turistik bir kent olan Tel Aviv'de onlarca plaj, bar, kafe ve market yer alır. Kentin lakabı, sürekli akan trafiği ve sürekli açık olan mağazaları nedeniyle "uyumayan Akdeniz şehri" olarak anılır. Öyle ki, dünya küresel kentler sıralamasında birçok kenti geride bırakarak kırk ikinci sıraya yerleşmiş durumdadır. Yine bölgedeki en pahalı kent olan Tel Aviv, tüm dünyadaki on dördüncü pahalı bölgedir. 

.

Telaviv  Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:101

Yangın:100

Polis:102

Turist Polis:03516538

Faydalı Bilgiler
DSC_0229.jpg

Telaviv Vize:

Orta Doğu ülkelerinden İsrail, Türk vatandaşlarından vize istiyor. İsrail’i ziyaret etmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türk vatandaşlarının, seyahat öncesinde İsrail’in ülkemizde bulunan temsilciliklerinden vize alması gerekiyor. Gri (hizmet), yeşil (hususi) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi kişilerin ise vizeye ihtiyacı yok.

İsrail vizesi almak isteyenlerin Türkiye’de bulunan İsrail Ankara Büyükelçiliği ya da İsrail İstanbul Başkonsolosluğu’ndan vize müracaatı yapmaları gerekiyor. Aracı kurumlar aracılığı ile de başvuru yapmak mümkün.İsrail Konsoloğluğu vize verirken para almıyor.

Vize
Old Jaffa

Old Jaffa 

Jaffa (Yafo olarak da bilinir), Tel Aviv'in şimdilerde büyüdüğü antik liman kentidir . Jaffa, son yıllarda, Güney Tel Aviv'in  mesire yeri olan yafo dar sokakları bir  çok din e evsahipliğ yapması ile İsraile gelen turist ler için güzel bir gezi noktasıdır.Orada bulunan Bit pazarı çok çeşitli ilginç ve benzersiz ürünler satan satıcılarla birlikte, bölgenin bilinen bir cazibe merkezidir

 

Yafa Tarihçesi

Yafa’nın tarihi çok uzundur. Dünyanın en eski limanlarından Jaffa'nın Jonah'ın Balina'nın hikayesinde bıraktığı liman olduğu düşünülmektedir. Liman tarih boyunca önemli olmaya devam etmiş ve dünyanın dört bir yanından Yahudilerin İsrail'e dönmeye başladığı 19. yüzyılın sonlarına kadar İsrail topraklarına ana giriş noktası olarak hizmet etmiştirBe sebebden dolayı . Büyük nüfus artışı, aşırı kalabalıklaşmaya neden olmuş ve kentin Yahudi ve Arap sakinleri arasında gergin ilişkiler gelişmiştir. Sonuç olarak Yahudiler, önce Neve Tzedek gibi mahalleler ve daha sonra Tel Aviv şehri ni inşa etmişerdir.

.

DSC_0204.jpg
DSC_0202.jpg
Azrieli Center

Azrieli Center

Tel Aviv'in Azrieli Kuleleri'nde bulunan Azrieli Center Alışveriş Merkezi, Tel Aviv'in merkezindeki en popüler alışveriş merkezlerinden biridir. genellikle hafta içi ve hafta sonu alışverişlerini yapan kişilerle ya da alışveriş merkezindeki  restoran, kafe ve fast food restoranından birinde zaman geçirebilirsiniz

dreamstime_m_azrielli-mall.jpg
Tayalet
tayelet.jpg

Tayalet

Akdeniz sahilinde Eski Yafo dan şimdiki şehir merkezine kadar olan sahil yolu.Burada Yrüyüş yapabilir bisiklete sürebilir kafe lerde restaurant larda keyifli dakikilar geçirebileceğiniz Sahil kısmı diyebiliriz.

Nalaga At Center

Nalaga at Center

Nalaga'at Tiyatrosu , dünyadaki sağır-kör aktör topluluklarına sahip tek tiyatrodur.Nalaga'at Center sağır, kör ve halk için bir buluşma yeridir. Bütün insanların eşit ve her insanın topluma katkısını yapma hakkına sahip olduğu inancında, her insanın ihtiyaçlarını ve isteklerini destekleyen eşit bir diyalogun olduğu bir alan.

nalaga.jpg
Tel Aviv Sanat Müzesi
sanat_müzesi.jpg

Tel Aviv Sanat Müzesi

Tel Aviv Sanat Müzesi, İsrail'in Tel Aviv kentinde yer alan bir sanat müzesi. Kentin ilk belediye başkanı Meir Dizengoff'un oturduğu evin bulunduğu bölgede 1932 yılında kurulmuştur. 1959'da Helena Rubinstein Çağdaş Sanat Köşkü'nün hizmete girmesiyle büyüyen yapı Kral Saul Meydanı'ndaki bugünkü yerine 1971'de taşınmıştır. Müze 1999'da açılan Lola Beer Ebner Heykel Bahçesi'yle Zenginleştrilmiştir..

Açılış saatleri 

Mon, Wed, Sat: 10 am - 6 pm
Tue, Thu: 10 am - 9 pm
Fri: 10 am - 2 pm

Giriş

Adults: NIS 50
Students: NIS 40
Seniors: NIS 25
Children up to 18: free

Safari Park

Safari Park

Ramat Gan Safari Parkı, Tel Aviv bölgesinin ana hayvanat bahçesidir ve Orta Doğu'daki en büyük hayvan koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada benzersiz olan 250 dönümlük bir Afrika Safari Parkı olarak düzenlenmiş, burada yaşayan Afrika hayvanları gibi parkta dolaşabiliyorlar ve ziyaretçiler Tel Aviv'in merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta Afrika safari deneyimi yaşayabiliyorlar. Parkın içinde bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır.Hayvanat bahçesi, özellikle Afrika ve Asya fillerinin, gorilin, şempanzenin ve orangutan ailelerinin üreme sürelerine, suaygırı sürüsüne ve aslanların gururuna ev sahipliği yapan Afrika ve ötesi hayvanları içerir.

israel-zoo-and-safari-train.jpg
Bağımsızlık Müzesi
independence-hall-museum.jpg

Bağımsızlık Müzesi(İndependance Hall)

14 mayıs 1948 deYahudi Ulusal Konseyi) ve Yishuv’un liderlerinin huzurunda, David Ben-Gurion , Eyalet Devletinin kuruluşunu ilan ettiği salondur. Ben-Gurion Bağımsızlık Bildirgesi'ni okuduktan sonra, Haham Fischman (Maimon) Shehecheyanu nimetini okudu ve Beyanname imzalandı.Tören, şimdi İsrail'in milli marşı olan Hatikva'nın şarkısıyla sona ermiştir.

White City

White City 

Eşssiz forma da inşa edilmiş 4000 fazla binayı ifade eden bir terimdir Tel Aviv şehri.2003'te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO ), Tel Aviv'deki Beyaz Kent'i bir Dünya Kültür Mirası bölgesi ilan etmiştir.Şehri Dolaşırken nerdeyse tüm binaların beyaz renkte olduğunu Göreceksiniz.

Tel_Aviv_ beyaz şehir.jpg
Diaspora Müzesi

Tel Aviv  Yahudi Diaspora Müzesi

Eşssiz forma da inşa edilmiş 4000 fazla binayı ifade eden bir terimdir Tel Aviv şehri.2003'te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO ), Tel Aviv'deki Beyaz Kent'i bir Dünya Kültür Mirası bölgesi ilan etmiştir.Şehri Dolaşırken nerdeyse tüm binaların beyaz renkte olduğunu Göreceksiniz.

diaspora.jpg
musum 2.jpg
Rot Schild Caddesi

Rot Schild Caddesi

Tel Aviv'in en önemli ve ikonik caddelerinden biridir. Tel Aviv'in Beyaz Şehri'nin kalbinde yer alan Rothschild Boulevard, caddeyi sıralayan büyük finans kurumlarının, bir kültürel merkezin, ana tiyatrosu ve Tel Aviv'in konser salonunun, mutfak merkezlerinin, onlarca üstünün bulunduğu bir ticari merkezdir. Bulvarın merkezinde, köpek yürüyüşü yapanlar, bisikletçiler ve caddenin merkezinde bulunan muhteşem kahve dükkanlarında duran Tel Aviv'in en zengin ve en güzelleri arasında popüler olan restoranlar ve bir eğlence merkezidir.

rothschild_blvd_in_winter.jpg
Hayarkon Park
HaYarkon-park-pic.jpg

Ha Yarkon Park

HaYarkon Park , Tel Aviv'in eteklerinde kurulmuştur. Güzel, sakin olan HaYarkon Park (Ganei Yehoshua), Central Park'ın New York'ta ne ise Tel aviv de aynıdır.. HaYarkon Park, Tel Aviv'in  akciğeridir ve kentin kuzeyindeki Yarkon Nehri'nin yanındadır. Sakin nehre dayanan özenli bakımlı çimlerin saf güzelliği ve huzurun olduğu bir dinlenme yeridir.

Tel Aviv Gece Hayatı

Tel Aviv Gece Hayatı sahnesi dünyaca ünlüdür ve her yıl daha fazla uluslararası ün kazanmaktadır ve şehir artık Avrupa'nın en iyi gece hayatı mekanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Tel Aviv gece hayatı sahnesi, mümkün olan her zevke ve ilgiye hitap eden bar ve kulüplerle inanılmaz derecede çeşitlidir. Dünyanın dört bir yanından en iyi DJ'leri çeken mega kulüplerden daha küçük semt barlarına, yenilikçi barlara, yer altı barlarına ve plaj barlarına kadar, Tel Aviv gece hayatı kesinlikle kentin en ilgi çekici yerlerinden biridir.

Tel Aviv'in gece hayatı ile birçok Batı şehri arasındaki temel fark zamanlama! Tel Aviv'de, özellikle kulüplerde, geç saatlere kadar işler gitme eğiliminde değil! İsrailliler evden genellikle 10: 00'dan önce çıkmazlar ve barlar genellikle sadece gece yarısı meşgul olur, bazı kulüpler sadece saat 2'de doldurulur.

Tel Aviv Gece hayatının Kalbini Arıyorsanız Rotschilz Bulvarinnın Güney Ucundaki Sokalarda Bir çok Gece Klübü Bulunmaktadır.(Allenby, Levontin, Yehuda Halevi ve Lillenblum)

Gece_hayatı_telaviv.jpg
bottom of page