top of page

KATAR MUTFAĞI

Katar  da ne yenir?

Kakule ve safran gibi baharatların; pirinç, bulgur, et ve sebze gibi malzemelerin sıklıkla kullanıldığı Katar mutfağı, çok leziz seçenekler sunmaktadır.. Her ne kadar iran ve Hint mutfaklarından etkilense de, Katar mutfağı misafirlerine eşsiz lezzetler sunar.

Fatayer

Benin gibi hamur işi hastasıysanız pide lahmacuna bayılırım diyorsanız kaçırmayın bu lezzeti derimm bizim kıymalı pide nin kuzeni diyebiliriz.

Machboos

Tavuk, kuzu, keçi, sığır deve eti ve balık olmak üzere neredeyse her çeşit et ile hazırlanabilen Machboos, diğer adıyla Kabsa, Türk damak tadına hitap etöektedir.Pirinç, sebze ve etin özel soslarla harmanlanarak pişirildiği bu  yemek, Katar’da tatmanız gereken başlıca lezzetler arasında yer alıyor.

Shawarma

Şavurma, Levant'a, Arap mutfağı'na ve Levant mutfağı'na özgü bir kebap türü. Koyun, keçi, tavuk, hindi ya da sığır etinin lavaş içine sarılmasıyla hazırlanır. Bazı çeşitlerinde kesilen etler şişe takılarak bir gün kadar ızgarada pişirilir

Tabbouleh

Tabbule bir Levanten mutfağı salatasıdır. 'Arap salatası' adı ile de bilinmekle birlikte gerçekte Arap salatası, tabbule'den farklı bir çeşittir.Domates, ince kıyılmış maydanoz, nane, salatalık ve soğan gibi yöreye has sebzelerden hazırlanan salata içine limon, zeytinyağı, sarımsak, avokado ve marul gibi ek malzemeler de eklenebiliyor.

Balaleet

Balaleet, tercihine bağlı olarak soğuk veya sıcak bir şekilde yenebiliyor. İçerisinde mantar, yumurta, peynir, fındık ve kayısı gibi zıt lezzetlerin bulunduğu yemek, farklı bir atıştırmalık olarak sıklıkla tüketiliyor.

harees.jpg

Harees

etle karıştırılmış, haşlanmış, kavrulmuş veya iri öğütülmüş buğdaydan oluşan bir Arap yemeğidir . Kıvamı bir püresi ve bir hamur tatlısı arasında değişir. Harees, özellikle Ramazan ayında , Basra Körfezi Arap ülkelerinde bilinen popüler bir yemektir..

Künefe, Al Aker Sweets

Künefe bir Arap tatlısı. Her ne kadar biz Künefe’nin memleketini Hatay olarak bilsek de aslında Künefe Arapçada “knf” kökünden gelir ve “tel kadayıf” anlamına gelir. Bu bağlamda Al Aker Sweetsde Künefe yemeden sakın dönmeyin. Bizdeki dışı sert olan künefe dışında, birde dışı yumuşak olan künefe çeşidinin de mutalaka tadına bakın

bottom of page